Apple Valley Airport (APV)
Apple Valley Airport (APV)
APV
Apple Valley Airport (APV)
Apple Valley, CA
Latest photos of Apple Valley Airport (APV)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | APV |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
117-11-10.3000W/34-34-31.2000N -117.186194/34.575333 (Estimated) |
| Elevation | 3062 ft / 933.30 m (Surveyed) |
| Land | 800 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Apple Valley, CA |
| Location | San Bernardino County, CA |
| Magnetic Variation | 14E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Los Angeles |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZLA - Los Angeles |
| Tie-in FSS | RAL - Riverside |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RAL (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 08/26
| Dimensions | 4099 x 60 ft (1249 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 2958.00 ft | 2976.00 ft |
| Coordinates | 34.569558N / 117.194028W | 34.569560N / 117.180413W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
Runway 18/36
| Dimensions | 6498 x 150 ft (1981 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 16° |
| Physical elevation | 3062.00 ft | 2966.00 ft |
| Coordinates | 34.587547N / 117.182546W | 34.570395N / 117.188523W |
| Gradient | 0.00 | 1.50 |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |