Llano Municipal Airport (AQO)
Llano Municipal Airport (AQO)
AQO
Llano Municipal Airport (AQO)
Llano, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AQO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
098-39-35.6000W/30-47-03.2000N -98.659889/30.784222 (Estimated) |
| Elevation | 1101 ft / 335.58 m (Surveyed) |
| Land | 95 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NE of Llano, TX |
| Location | Llano County, TX |
| Magnetic Variation | 05E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | San Antonio |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZHU - Houston |
| Tie-in FSS | SJT - San Angelo |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AQO (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 13/31
| Dimensions | 3209 x 150 ft (978 x 46 m) |
| Surface | TURF-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1096.00 ft | 1076.00 ft |
| Coordinates | 30.788148N / 98.660484W | 30.781594N / 98.653646W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RY 13/31 THLDS MKD WITH YELLOW TIRES. |
Runway 17/35
| Dimensions | 4202 x 75 ft (1281 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1101.00 ft | 1102.00 ft |
| Coordinates | 30.789507N / 98.662121W | 30.777957N / 98.661940W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left |