Harriman-and-west Airport (AQW)
Harriman-and-west Airport (AQW)
AQW
Harriman-and-west Airport (AQW)
North Adams, MA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AQW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
073-10-14.0000W/42-41-46.5000N -73.170556/42.696250 (Estimated) |
| Elevation | 653 ft / 199.03 m (Surveyed) |
| Land | 130 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles W of North Adams, MA |
| Location | Berkshire County, MA |
| Magnetic Variation | 14W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BTV - Burlington |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AQW (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 11/29
| Dimensions | 4300 x 100 ft (1311 x 30 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 652.00 ft | 654.00 ft |
| Coordinates | 42.696928N / 73.178498W | 42.695579N / 73.162608W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |