Acadiana Regional Airport (ARA)
Acadiana Regional Airport (ARA)
ARA
Acadiana Regional Airport (ARA)
New Iberia, LA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ARA |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
091-53-02.0260W/30-02-15.9300N -91.883896/30.037758 (Estimated) |
| Elevation | 24 ft / 7.32 m (Surveyed) |
| Land | 2328 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles NW of New Iberia, LA |
| Location | Iberia Parish, LA |
| Magnetic Variation | 03E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Houston |
| Region | ASW - Southwest |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZHU - Houston |
| Tie-in FSS | DRI - De Ridder |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ARA (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A U 05/1975 |
| Federal Agreements | NGPY3 |
Runway 16/34
| Dimensions | 8002 x 200 ft (2439 x 61 m) |
| Surface | CONC-G |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 24.00 ft | 19.00 ft |
| Coordinates | 30.048495N / 91.886627W | 30.027013N / 91.881157W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | ODALS | MALSR |
| REIL | No |
Runway 16W/34W
| Dimensions | 5000 x 150 ft (1524 x 46 m) |
| Surface | WATER |
| 16W | 34W | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Right | Left |