Ann Arbor Municipal Airport (ARB)
Ann Arbor Municipal Airport (ARB)
ARB
Ann Arbor Municipal Airport (ARB)
Ann Arbor, MI
Latest photos of Ann Arbor Municipal Airport (ARB)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ARB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-44-44.1860W/42-13-22.7410N -83.745607/42.222984 (Estimated) |
| Elevation | 839 ft / 255.73 m (Estimated) |
| Land | 837 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Ann Arbor, MI |
| Location | Washtenaw County, MI |
| Magnetic Variation | 05W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ARB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 3505 x 75 ft (1068 x 23 m) |
| Surface | CONC-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 55° | 127° |
| Physical elevation | 831.00 ft | 826.00 ft |
| Coordinates | 42.220244N / 83.750106W | 42.225825N / 83.739569W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 2-box on left |
| Approach light | ODALS | |
| REIL | Yes | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 12/30
| Dimensions | 2750 x 110 ft (838 x 34 m) |
| Surface | TURF-F |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 122° | 127° |
| Physical elevation | 839.00 ft | 822.00 ft |
| Coordinates | 42.224928N / 83.750836W | 42.220908N / 83.742242W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*12/30 MKD WITH YELLOW CONES. |
|
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |