Walnut Ridge Regional Airport (ARG)
Walnut Ridge Regional Airport (ARG)
ARG
Walnut Ridge Regional Airport (ARG)
Walnut Ridge, AR
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ARG |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
090-55-30.4000W/36-07-28.8000N -90.925111/36.124667 (Estimated) |
| Elevation | 279 ft / 85.04 m (Surveyed) |
| Land | 1800 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles NE of Walnut Ridge, AR |
| Location | Lawrence County, AR |
| Magnetic Variation | 01E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Memphis |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | JBR - Jonesboro |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ARG (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 04/22
| Dimensions | 6001 x 150 ft (1829 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 279.00 ft | 273.00 ft |
| Coordinates | 36.113564N / 90.933663W | 36.125210N / 90.919285W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| Approach light | MALSF |
Runway 13/31
| Dimensions | 5003 x 150 ft (1525 x 46 m) |
| Surface | CONC-F |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 272.00 ft | 273.00 ft |
| Coordinates | 36.134643N / 90.931256W | 36.124920N / 90.919284W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 18/36
| Dimensions | 5001 x 150 ft (1524 x 46 m) |
| Surface | CONC-F |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 273.00 ft | 272.00 ft |
| Coordinates | 36.132735N / 90.923270W | 36.118998N / 90.923281W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| Approach light | ODALS | |
| REIL | Yes |