Lakeland/noble F. Lee Memorial Field Airport (ARV)
Lakeland/noble F. Lee Memorial Field Airport (ARV)
ARV
Lakeland/noble F. Lee Memorial Field Airport (ARV)
Minocqua-woodruff, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ARV |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
089-43-51.4000W/45-55-40.5000N -89.730944/45.927917 (Estimated) |
| Elevation | 1629 ft / 496.52 m (Surveyed) |
| Land | 520 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Minocqua-woodruff, WI |
| Location | Vilas County, WI |
| Magnetic Variation | 02W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ARV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 10/28
| Dimensions | 3602 x 75 ft (1098 x 23 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 101° | 127° |
| Physical elevation | 1622.00 ft | 1623.00 ft |
| Coordinates | 45.924912N / 89.735196W | 45.923106N / 89.721280W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 5150 x 100 ft (1570 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1630.00 ft | 1624.00 ft |
| Coordinates | 45.937725N / 89.733029W | 45.923606N / 89.732648W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |