Beaufort County Airport (ARW)
Beaufort County Airport (ARW)
ARW
Beaufort County Airport (ARW)
Beaufort, SC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ARW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-38-03.6750W/32-24-43.8000N -80.634354/32.412167 (Estimated) |
| Elevation | 9 ft / 2.74 m (Surveyed) |
| Land | 110 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Beaufort, SC |
| Location | Beaufort County, SC |
| Magnetic Variation | 07W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | AND - Anderson |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AND (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 07/25
| Dimensions | 3434 x 75 ft (1047 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 60° | 127° |
| Physical elevation | 9.00 ft | 7.00 ft |
| Coordinates | 32.409825N / 80.639203W | 32.414487N / 80.629528W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |