Tri-county Airport (ASJ)
Tri-county Airport (ASJ)
ASJ
Tri-county Airport (ASJ)
Ahoskie, NC
Latest photos of Tri-county Airport (ASJ)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ASJ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-10-15.1000W/36-17-51.1000N -77.170861/36.297528 (Estimated) |
| Elevation | 66 ft / 20.12 m (Surveyed) |
| Land | 250 acres |
| From nearest city | 9 nautical miles W of Ahoskie, NC |
| Location | Hertford County, NC |
| Magnetic Variation | 10W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ASJ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NY1 |
Runway 01/19
| Dimensions | 4501 x 75 ft (1372 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 67.00 ft | 66.00 ft |
| Coordinates | 36.291347N / 77.170646W | 36.303707N / 77.171060W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |