Harrison County Airport (ASL)
Harrison County Airport (ASL)
ASL
Harrison County Airport (ASL)
Marshall, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ASL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
094-18-28.0000W/32-31-13.8000N -94.307778/32.520500 (Estimated) |
| Elevation | 357 ft / 108.81 m (Surveyed) |
| Land | 480 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Marshall, TX |
| Location | Harrison County, TX |
| Magnetic Variation | 03E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Memphis |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZFW - Fort Worth |
| Tie-in FSS | FTW - Fort Worth |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 817-541-3474 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FTW (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 02/20
| Dimensions | 3299 x 60 ft (1006 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 22° | 127° |
| Physical elevation | 338.00 ft | 341.00 ft |
| Coordinates | 32.517654N / 94.309785W | 32.526077N / 94.305825W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 15/33
| Dimensions | 5002 x 100 ft (1525 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 356.00 ft | 320.00 ft |
| Coordinates | 32.525902N / 94.310961W | 32.513275N / 94.304544W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |