Astoria Regional Airport (AST)
Astoria Regional Airport (AST)
AST
Astoria Regional Airport (AST)
Astoria, OR
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AST |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
123-52-43.3000W/46-09-28.7000N -123.878694/46.157972 (Estimated) |
| Elevation | 15 ft / 4.57 m (Surveyed) |
| Land | 870 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Astoria, OR |
| Location | Clatsop County, OR |
| Magnetic Variation | 19E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Seattle |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZSE - Seattle |
| Tie-in FSS | MMV - Mc Minnville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AST (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY3 |
Runway 08/26
| Dimensions | 5795 x 100 ft (1766 x 30 m) |
| Surface | ASPH |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 95° | 127° |
| Physical elevation | 12.00 ft | 11.00 ft |
| Coordinates | 46.159833N / 123.889745W | 46.158313N / 123.866984W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 13/31
| Dimensions | 4996 x 100 ft (1523 x 30 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 11.00 ft | 15.00 ft |
| Coordinates | 46.162851N / 123.883458W | 46.150577N / 123.874700W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-box on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes |