Warsaw Municipal Airport (ASW)
Warsaw Municipal Airport (ASW)
ASW
Warsaw Municipal Airport (ASW)
Warsaw, IN
Latest photos of Warsaw Municipal Airport (ASW)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ASW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-50-24.2000W/41-16-28.9000N -85.840056/41.274694 (Estimated) |
| Elevation | 850 ft / 259.08 m (Estimated) |
| Land | 557 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles N of Warsaw, IN |
| Location | Kosciusko County, IN |
| Magnetic Variation | 03W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ASW (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 6002 x 100 ft (1829 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 838.00 ft | 850.00 ft |
| Coordinates | 41.272408N / 85.846234W | 41.272748N / 85.824407W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | SDF | ILS/DME |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 18/36
| Dimensions | 4012 x 75 ft (1223 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 840.00 ft | 837.00 ft |
| Coordinates | 41.283388N / 85.847272W | 41.272379N / 85.847065W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left |