Hall-miller Municipal Airport (ATA)
Hall-miller Municipal Airport (ATA)
ATA
Hall-miller Municipal Airport (ATA)
Atlanta, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ATA |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
094-11-42.1000W/33-06-09.1000N -94.195028/33.102528 (Estimated) |
| Elevation | 280 ft / 85.34 m (Surveyed) |
| Land | 162 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Atlanta, TX |
| Location | Cass County, TX |
| Magnetic Variation | 04E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Memphis |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZFW - Fort Worth |
| Tie-in FSS | FTW - Fort Worth |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 817-541-3474 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FTW (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 3800 x 60 ft (1158 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 52° | 127° |
| Physical elevation | 280.00 ft | 268.00 ft |
| Coordinates | 33.099569N / 94.199670W | 33.105982N / 94.189875W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 15/33
| Dimensions | 2264 x 75 ft (690 x 23 m) |
| Surface | TURF-G |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 273.00 ft | 261.00 ft |
| Coordinates | 33.104998N / 94.196762W | 33.099161N / 94.194204W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RY MKD WITH 1 FT YELLOW PLASTIC PIPES. |