Watertown Regional Airport (ATY)
Watertown Regional Airport (ATY)
ATY
Watertown Regional Airport (ATY)
Watertown, SD
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ATY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
097-09-17.0000W/44-54-50.3000N -97.154722/44.913972 (Estimated) |
| Elevation | 1749 ft / 533.10 m (Surveyed) |
| Land | 919 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Watertown, SD |
| Location | Codington County, SD |
| Magnetic Variation | 06E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Twin Cities |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | HON - Huron |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ATY (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 12/30
| Dimensions | 6899 x 100 ft (2103 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 125° | 127° |
| Physical elevation | 1748.00 ft | 1732.00 ft |
| Coordinates | 44.922204N / 97.169304W | 44.911477N / 97.147368W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 17/35
| Dimensions | 6894 x 100 ft (2101 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 1740.00 ft | 1743.00 ft |
| Coordinates | 44.920560N / 97.151058W | 44.901652N / 97.151171W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |