Auburn University Regional Airport (AUO)
Auburn University Regional Airport (AUO)
AUO
Auburn University Regional Airport (AUO)
Auburn, AL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AUO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-26-02.4000W/32-36-54.4000N -85.434000/32.615111 (Estimated) |
| Elevation | 777 ft / 236.83 m (Surveyed) |
| Land | 423 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles E of Auburn, AL |
| Location | Lee County, AL |
| Magnetic Variation | 04W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | ANB - Anniston |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AUO (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 11/29
| Dimensions | 4000 x 75 ft (1219 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 107° | 127° |
| Physical elevation | 775.00 ft | 766.00 ft |
| Coordinates | 32.619581N / 85.437351W | 32.616310N / 85.424950W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left |
Runway 18/36
| Dimensions | 5264 x 100 ft (1604 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 1° |
| Physical elevation | 777.00 ft | 731.00 ft |
| Coordinates | 32.620201N / 85.436036W | 32.605737N / 85.436346W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| Approach light | MALSF | |
| TDZ lights | No | No |