Wausau Downtown Airport (AUW)
Wausau Downtown Airport (AUW)
AUW
Wausau Downtown Airport (AUW)
Wausau, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AUW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
089-37-37.2063W/44-55-34.6243N -89.627002/44.926285 (Estimated) |
| Elevation | 1201 ft / 366.06 m (Surveyed) |
| Land | 294 acres |
| Location | Marathon County, WI |
| Magnetic Variation | 03W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AUW (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 3041 x 100 ft (927 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 44° | 127° |
| Physical elevation | 1190.00 ft | 1201.00 ft |
| Coordinates | 44.922795N / 89.624485W | 44.928753N / 89.616270W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 12W/30W
| Dimensions | 8000 x 300 ft (2438 x 91 m) |
| Surface | WATER |
| 12W | 30W | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 13/31
| Dimensions | 5200 x 100 ft (1585 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 124° | 127° |
| Physical elevation | 1192.00 ft | 1190.00 ft |
| Coordinates | 44.930600N / 89.639208W | 44.922611N / 89.622578W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |