Asheville Regional Airport (AVL)
Asheville Regional Airport (AVL)
AVL
Asheville Regional Airport (AVL)
Asheville, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AVL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-32-30.5000W/35-26-10.3000N -82.541806/35.436194 (Estimated) |
| Elevation | 2164 ft / 659.59 m (Surveyed) |
| Land | 900 acres |
| From nearest city | 9 nautical miles S of Asheville, NC |
| Location | Buncombe County, NC |
| Magnetic Variation | 04W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AVL (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 16/34
| Dimensions | 8001 x 150 ft (2439 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 2164.00 ft | 2111.00 ft |
| Coordinates | 35.446496N / 82.546442W | 35.425867N / 82.537181W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on left |
| RVR equipment | touchdown | touchdown |
| Approach light | MALSR | MALSR |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes |