Avon Park Executive Airport (AVO)
Avon Park Executive Airport (AVO)
AVO
Avon Park Executive Airport (AVO)
Avon Park, FL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AVO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-31-44.2806W/27-35-28.6796N -81.528967/27.591300 (Estimated) |
| Elevation | 160 ft / 48.77 m (Surveyed) |
| Land | 321 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles W of Avon Park, FL |
| Location | Highlands County, FL |
| Magnetic Variation | 05W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Miami |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZMA - Miami |
| Tie-in FSS | PIE - Saint Petersburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PIE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGRY |
Runway 05/23
| Dimensions | 5374 x 100 ft (1638 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 160.00 ft | 152.00 ft |
| Coordinates | 27.584482N / 81.535139W | 27.594904N / 81.523376W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY 23 MARKINGS FADED. |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 10/28
| Dimensions | 3844 x 75 ft (1172 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 153.00 ft | 152.00 ft |
| Coordinates | 27.593561N / 81.534494W | 27.593531N / 81.522627W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |