Washington Municipal Airport (AWG)
Washington Municipal Airport (AWG)
AWG
Washington Municipal Airport (AWG)
Washington, IA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AWG |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
091-40-30.6000W/41-16-30.1000N -91.675167/41.275028 (Estimated) |
| Elevation | 753 ft / 229.51 m (Surveyed) |
| Land | 160 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SE of Washington, IA |
| Location | Washington County, IA |
| Magnetic Variation | 02E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | FOD - Fort Dodge |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AWG (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NY1 |
Runway 13/31
| Dimensions | 3401 x 50 ft (1037 x 15 m) |
| Surface | CONC-F |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 752.00 ft | 753.00 ft |
| Coordinates | 41.279392N / 91.677834W | 41.272822N / 91.669045W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
Runway 18/36
| Dimensions | 4000 x 75 ft (1219 x 23 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Wire Comb or Wire Tine |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 3° |
| Physical elevation | 751.00 ft | 751.00 ft |
| Coordinates | 41.279572N / 91.676268W | 41.268609N / 91.677047W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on right | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |