Chandler Field Airport (AXN)
Chandler Field Airport (AXN)
AXN
Chandler Field Airport (AXN)
Alexandria, MN
Latest photos of Chandler Field Airport (AXN)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AXN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
095-23-40.8000W/45-51-58.7000N -95.394667/45.866306 (Estimated) |
| Elevation | 1425 ft / 434.34 m (Surveyed) |
| Land | 640 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Alexandria, MN |
| Location | Douglas County, MN |
| Magnetic Variation | 04E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Twin Cities |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | PNM - Princeton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AXN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 4098 x 75 ft (1249 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 49° | 127° |
| Physical elevation | 1425.00 ft | 1418.00 ft |
| Coordinates | 45.862593N / 95.399670W | 45.869921N / 95.387476W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 13/31
| Dimensions | 5099 x 100 ft (1554 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1412.00 ft | 1422.00 ft |
| Coordinates | 45.871632N / 95.402079W | 45.861030N / 95.389028W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | ODALS | |
| REIL | Yes |