Clarion County Airport (AXQ)
Clarion County Airport (AXQ)
AXQ
Clarion County Airport (AXQ)
Clarion, PA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AXQ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
079-26-31.8000W/41-13-29.8000N -79.442167/41.224944 (Estimated) |
| Elevation | 1458 ft / 444.40 m (Surveyed) |
| Land | 219 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Clarion, PA |
| Location | Clarion County, PA |
| Magnetic Variation | 10W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | AOO - Altoona |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AOO (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGVY |
Runway 06/24
| Dimensions | 5003 x 75 ft (1525 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 1433.00 ft | 1457.00 ft |
| Coordinates | 41.220052N / 79.448558W | 41.229810N / 79.435767W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |