Neil Armstrong Airport (AXV)
Neil Armstrong Airport (AXV)
AXV
Neil Armstrong Airport (AXV)
Wapakoneta, OH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AXV |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-17-53.1000W/40-29-36.8000N -84.298083/40.493556 (Estimated) |
| Elevation | 913 ft / 278.28 m (Surveyed) |
| Land | 140 acres |
| From nearest city | 8 nautical miles SW of Wapakoneta, OH |
| Location | Auglaize County, OH |
| Magnetic Variation | 04W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 990 ft |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | DAY - Dayton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DAY (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 08/26
| Dimensions | 5500 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 77° | 127° |
| Physical elevation | 908.00 ft | 908.00 ft |
| Coordinates | 40.491797N / 84.307694W | 40.495298N / 84.288458W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 2631 x 80 ft (802 x 24 m) |
| Surface | TURF-P |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Coordinates | 40.495881N / 84.303005W | 40.488659N / 84.303005W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |