Waycross-ware County Airport (AYS)
Waycross-ware County Airport (AYS)
AYS
Waycross-ware County Airport (AYS)
Waycross, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AYS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-23-43.4000W/31-14-54.2000N -82.395389/31.248389 (Estimated) |
| Elevation | 141 ft / 42.98 m (Surveyed) |
| Land | 1051 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Waycross, GA |
| Location | Ware County, GA |
| Magnetic Variation | 05W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AYS (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGRY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 5044 x 100 ft (1537 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 42° | 127° |
| Physical elevation | 140.00 ft | 136.00 ft |
| Coordinates | 31.243194N / 82.399820W | 31.253446N / 82.388951W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 13/31
| Dimensions | 3554 x 75 ft (1083 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 141.00 ft | 138.00 ft |
| Coordinates | 31.253553N / 82.396497W | 31.247495N / 82.387573W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 18/36
| Dimensions | 5992 x 100 ft (1826 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 139.00 ft | 134.00 ft |
| Coordinates | 31.255414N / 82.398383W | 31.238943N / 82.398130W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |