Triangle Airpark Airport (AZ50)
Triangle Airpark Airport (AZ50)
AZ50
Triangle Airpark Airport (AZ50)
White Hills, AZ
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AZ50 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
114-28-48.0000W/35-42-59.0000N -114.480000/35.716389 (Estimated) |
| Elevation | 2460 ft / 749.81 m (Estimated) |
| Land | 115 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles SW of White Hills, AZ |
| Location | Mohave County, AZ |
| Magnetic Variation | 14E (1985) |
Runway 08/26
| Dimensions | 1844 x 50 ft (562 x 15 m) |
| Surface | DIRT |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RYS 08 & 26 THLDS MARKED WITH ORANGE CONES. |
Runway 17/35
| Dimensions | 3900 x 50 ft (1189 x 15 m) |
| Surface | ASPH |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RYS 17 & 35 THLDS MARKED WITH ORANGE CONES. |