Hazlehurst Airport (AZE)
Hazlehurst Airport (AZE)
AZE
Hazlehurst Airport (AZE)
Hazlehurst, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AZE |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-38-50.6000W/31-53-04.8000N -82.647389/31.884667 (Estimated) |
| Elevation | 255 ft / 77.72 m (Surveyed) |
| Land | 125 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Hazlehurst, GA |
| Location | Jeff Davis County, GA |
| Magnetic Variation | 03W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NY1 |
Runway 14/32
| Dimensions | 4511 x 75 ft (1375 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 229.00 ft | 250.00 ft |
| Coordinates | 31.889451N / 82.651990W | 31.879868N / 82.642769W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | Yes |