Barnes County Municipal Airport (BAC)
Barnes County Municipal Airport (BAC)
BAC
Barnes County Municipal Airport (BAC)
Valley City, ND
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BAC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
098-01-04.8654W/46-56-28.2663N -98.018018/46.941185 (Estimated) |
| Elevation | 1402 ft / 427.33 m (Surveyed) |
| Land | 330 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NW of Valley City, ND |
| Location | Barnes County, ND |
| Magnetic Variation | 07E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Twin Cities |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | GFK - Grand Forks |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GFK (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 2637 x 100 ft (804 x 30 m) |
| Surface | TURF-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 58° | 127° |
| Physical elevation | 1380.00 ft | 1385.00 ft |
| Coordinates | 46.936776N / 98.021554W | 46.940642N / 98.012634W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*05/23 MARKED WITH DALGT BOUNDARY MARKERS & NIGHT TIME RELECTORS EVERY 400 FT. |
|
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 08/26
| Dimensions | 2701 x 100 ft (823 x 30 m) |
| Surface | TURF-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 1387.00 ft | 1384.00 ft |
| Coordinates | 46.939590N / 98.021903W | 46.939564N / 98.011093W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*08/26 MARKED WITH DALGT BOUNDARY MARKERS & NIGHT TIME RELECTORS EVERY 400 FT. |
|
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 13/31
| Dimensions | 4202 x 75 ft (1281 x 23 m) |
| Surface | CONC-E |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1402.00 ft | 1385.00 ft |
| Coordinates | 46.947401N / 98.022463W | 46.939398N / 98.010365W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 17/35
| Dimensions | 3626 x 100 ft (1105 x 30 m) |
| Surface | TURF-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1397.00 ft | 1380.00 ft |
| Coordinates | 46.946589N / 98.021694W | 46.936647N / 98.021670W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*17/35 MARKED WITH DALGT BOUNDARY MARKERS & NIGHT TIME RELECTORS EVERY 400 FT. |
|
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |