Columbus Municipal Airport (BAK)
Columbus Municipal Airport (BAK)
BAK
Columbus Municipal Airport (BAK)
Columbus, IN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BAK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-53-46.8000W/39-15-42.9000N -85.896333/39.261917 (Estimated) |
| Elevation | 656 ft / 199.95 m (Surveyed) |
| Land | 2000 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Columbus, IN |
| Location | Bartholomew County, IN |
| Magnetic Variation | 03W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BAK (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A U 03/1975 |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 05/23
| Dimensions | 6401 x 150 ft (1951 x 46 m) |
| Surface | CONC-E |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 650.00 ft | 656.00 ft |
| Coordinates | 39.255239N / 85.904882W | 39.267656N / 85.888889W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 5001 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 654.00 ft | 651.00 ft |
| Coordinates | 39.267371N / 85.901877W | 39.257655N / 85.889401W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |