Battle Mountain Airport (BAM)
Battle Mountain Airport (BAM)
BAM
Battle Mountain Airport (BAM)
Battle Mountain, NV
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BAM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
116-52-27.6000W/40-35-56.6000N -116.874333/40.599056 (Estimated) |
| Elevation | 4536 ft / 1382.57 m (Surveyed) |
| Land | 1066 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Battle Mountain, NV |
| Location | Lander County, NV |
| Magnetic Variation | 17E (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Salt Lake City |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZLC - Salt Lake City |
| Tie-in FSS | RNO - Reno |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RNO (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY2 |
Runway 03/21
| Dimensions | 7299 x 150 ft (2225 x 46 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 49° | 127° |
| Physical elevation | 4535.00 ft | 4531.00 ft |
| Coordinates | 40.593836N / 116.884968W | 40.606955N / 116.865111W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-box on right | 4-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 12/30
| Dimensions | 7302 x 150 ft (2226 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 4536.00 ft | 4535.00 ft |
| Coordinates | 40.605268N / 116.882241W | 40.590124N / 116.865024W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway H1
| Dimensions | 60 x 60 ft (18 x 18 m) |
| Surface | CONC-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway H2
| Dimensions | 60 x 60 ft (18 x 18 m) |
| Surface | CONC-G |
| H2 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |