New Braunfels Regional Airport (BAZ)
New Braunfels Regional Airport (BAZ)
BAZ
New Braunfels Regional Airport (BAZ)
New Braunfels, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BAZ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
098-02-32.0000W/29-42-16.2000N -98.042222/29.704500 (Estimated) |
| Elevation | 651 ft / 198.42 m (Surveyed) |
| Land | 900 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles E of New Braunfels, TX |
| Location | Guadalupe County, TX |
| Magnetic Variation | 08E (1975) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | San Antonio |
| Region | ASW - Southwest |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZHU - Houston |
| Tie-in FSS | SJT - San Angelo |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BAZ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 13/31
| Dimensions | 5352 x 100 ft (1631 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 649.00 ft | 642.00 ft |
| Coordinates | 29.712112N / 98.046595W | 29.701576N / 98.034827W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes |
Runway 17/35
| Dimensions | 5364 x 100 ft (1635 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 1° |
| Physical elevation | 646.00 ft | 644.00 ft |
| Coordinates | 29.709517N / 98.043631W | 29.694768N / 98.043842W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |