Marlboro County Jetport - H.e. Avent Field Airport (BBP)
Marlboro County Jetport - H.e. Avent Field Airport (BBP)
BBP
Marlboro County Jetport - H.e. Avent Field Airport (BBP)
Bennettsville, SC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BBP |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
079-44-03.6940W/34-37-18.1510N -79.734359/34.621709 (Estimated) |
| Elevation | 147 ft / 44.81 m (Surveyed) |
| Land | 175 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles W of Bennettsville, SC |
| Location | Marlboro County, SC |
| Magnetic Variation | 08W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | AND - Anderson |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AND (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 07/25
| Dimensions | 5003 x 74 ft (1525 x 23 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 58° | 127° |
| Physical elevation | 138.00 ft | 147.00 ft |
| Coordinates | 34.618013N / 79.741370W | 34.625399N / 79.727347W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |