Virginia Tech/montgomery Executive Airport (BCB)
Virginia Tech/montgomery Executive Airport (BCB)
BCB
Virginia Tech/montgomery Executive Airport (BCB)
Blacksburg, VA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BCB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-24-28.2000W/37-12-27.5000N -80.407833/37.207639 (Estimated) |
| Elevation | 2132 ft / 649.83 m (Surveyed) |
| Land | 248 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Blacksburg, VA |
| Location | Montgomery County, VA |
| Magnetic Variation | 06W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BCB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 12/30
| Dimensions | 4539 x 100 ft (1383 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 117° | 127° |
| Physical elevation | 2113.00 ft | 2132.00 ft |
| Coordinates | 37.210489N / 80.414773W | 37.204794N / 80.400911W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition |
Non-precision instrument , Good Condition
*NSTD TAXIWAY IN-LINE WITH RWY. WHITE ARROW SHOULD BE YELLOW. THRESHOLD IS END OF RWY. |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| Approach light | ODALS | |
| REIL | Yes | Yes |