Boca Raton Airport (BCT)
Boca Raton Airport (BCT)
BCT
Boca Raton Airport (BCT)
Boca Raton, FL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BCT |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-06-27.7000W/26-22-42.6000N -80.107694/26.378500 (Estimated) |
| Elevation | 13 ft / 3.96 m (Surveyed) |
| Land | 214 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Boca Raton, FL |
| Location | Palm Beach County, FL |
| Magnetic Variation | 05W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Miami |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZMA - Miami |
| Tie-in FSS | MIA - Miami |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MIA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 05/23
| Dimensions | 6276 x 150 ft (1913 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 44° | 127° |
| Physical elevation | 11.00 ft | 13.00 ft |
| Coordinates | 26.372312N / 80.114396W | 26.384659N / 80.100998W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |