Birchwood Airport (BCV)
Birchwood Airport (BCV)
BCV
Birchwood Airport (BCV)
Birchwood, AK
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BCV |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
149-30-30.5804W/61-24-57.4699N -149.508495/61.415964 (Estimated) |
| Elevation | 83 ft / 25.30 m (Surveyed) |
| Land | 196 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Birchwood, AK |
| Location | Anchorage County, AK |
| Magnetic Variation | 25E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Anchorage |
| Region | AAL - Alaska |
| Boundary ARTCC | ZAN - Anchorage |
| Tie-in FSS | ENA - Kenai |
| FSS Phone | 800-478-3576 |
| FSS Toll Free | 1-866-864-1737 |
| NOTAMs Facility | BCV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 02L/20R
| Dimensions | 4010 x 100 ft (1222 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 02L | 20R | |
|---|---|---|
| Alignment | 39° | 127° |
| Physical elevation | 82.00 ft | 68.00 ft |
| Coordinates | 61.411760N / 149.516188W | 61.420230N / 149.501661W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-box on left | |
| REIL | No | No |
Runway 02R/20L
| Dimensions | 2200 x 50 ft (671 x 15 m) |
| Surface | ASPH-GRVL-F |
| 02R | 20L | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 78.00 ft | 73.00 ft |
| Coordinates | 61.413567N / 149.511664W | 61.418244N / 149.503761W |
| Traffic pattern | Left | Right |