Baudette International Airport (BDE)
Baudette International Airport (BDE)
BDE
Baudette International Airport (BDE)
Baudette, MN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BDE |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
094-36-43.9000W/48-43-42.4000N -94.612194/48.728444 (Estimated) |
| Elevation | 1085 ft / 330.71 m (Surveyed) |
| Land | 364 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles N of Baudette, MN |
| Location | Lake Of The Woods County, MN |
| Magnetic Variation | 04E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Twin Cities |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | PNM - Princeton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BDE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 12/30
| Dimensions | 5499 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 121° | 127° |
| Physical elevation | 1085.00 ft | 1083.00 ft |
| Coordinates | 48.732304N / 94.621989W | 48.724581N / 94.602428W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 13W/31W
| Dimensions | 6000 x 1200 ft (1829 x 366 m) |
| Surface | WATER |
| 13W | 31W | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |