Willmar Muni-john L Rice Field Airport (BDH)
Willmar Muni-john L Rice Field Airport (BDH)
BDH
Willmar Muni-john L Rice Field Airport (BDH)
Willmar, MN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BDH |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
095-07-45.6000W/45-07-01.3000N -95.129333/45.117028 (Estimated) |
| Elevation | 1126 ft / 343.20 m (Surveyed) |
| From nearest city | 2 nautical miles W of Willmar, MN |
| Location | Kandiyohi County, MN |
| Magnetic Variation | 04E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Twin Cities |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 974 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | PNM - Princeton |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BDH (NOTAM-d service available) |
Runway 03/21
| Dimensions | 2980 x 250 ft (908 x 76 m) |
| Surface | TURF-P |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 35° | 127° |
| Physical elevation | 1125.00 ft | 1123.00 ft |
| Coordinates | 45.112411N / 95.127214W | 45.119065N / 95.120511W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Nonstandard
*NSTD MKGS RYS 03 & 21 MKD WITH YELLOW CONES. |
Nonstandard |
Runway 13/31
| Dimensions | 5500 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1123.00 ft | 1126.00 ft |
| Coordinates | 45.122538N / 95.140487W | 45.112898N / 95.124103W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes |