Boulder Junction Payzer Airport (BDJ)
Boulder Junction Payzer Airport (BDJ)
BDJ
Boulder Junction Payzer Airport (BDJ)
Boulder Junction, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BDJ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
089-38-45.5430W/46-08-14.8180N -89.645984/46.137449 (Estimated) |
| Elevation | 1666 ft / 507.80 m (Estimated) |
| Land | 40 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles N of Boulder Junction, WI |
| Location | Vilas County, WI |
| Magnetic Variation | 01W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GRB (NOTAM-d service available) |
Runway 05/23
| Dimensions | 3170 x 165 ft (966 x 50 m) |
| Surface | TURF-F |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 1660.00 ft | 1665.00 ft |
| Coordinates | 46.132178N / 89.654867W | 46.139389N / 89.644047W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
None
*ALL RYS MARKED WITH YELLOW A FRAMES. |
None |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 16/34
| Dimensions | 2540 x 160 ft (774 x 49 m) |
| Surface | TURF-F |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 1665.00 ft | 1660.00 ft |
| Coordinates | 46.141600N / 89.647231W | 46.133281N / 89.643206W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | None | None |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |