Boulder Municipal Airport (BDU)
Boulder Municipal Airport (BDU)
BDU
Boulder Municipal Airport (BDU)
Boulder, CO
Latest photos of Boulder Municipal Airport (BDU)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BDU |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
105-13-32.9580W/40-02-21.9470N -105.225822/40.039430 (Estimated) |
| Elevation | 5288 ft / 1611.78 m (Estimated) |
| Land | 136 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Boulder, CO |
| Location | Boulder County, CO |
| Magnetic Variation | 12E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cheyenne |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Traffic Pattern Alt | 1012 ft |
| Boundary ARTCC | ZDV - Denver |
| Tie-in FSS | DEN - Denver |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DEN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 08/26
| Dimensions | 4100 x 75 ft (1250 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Coordinates | 40.039089N / 105.233467W | 40.039094N / 105.218819W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 4-box on left |
Runway 08G/26G
| Dimensions | 4100 x 20 ft (1250 x 6 m) |
| Surface | ASPH-TURF-F |
| 08G | 26G | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Right |