Laurence G Hanscom Fld Airport (BED)
Laurence G Hanscom Fld Airport (BED)
BED
Laurence G Hanscom Fld Airport (BED)
Bedford, MA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BED |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
071-17-20.4000W/42-28-11.8000N -71.289000/42.469944 (Estimated) |
| Elevation | 132 ft / 40.23 m (Surveyed) |
| Land | 1125 acres |
| Location | Middlesex County, MA |
| Magnetic Variation | 16W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BDR - Bridgeport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BED (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 09/1999 |
| Federal Agreements | NGPRY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 5107 x 150 ft (1557 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 37° | 127° |
| Physical elevation | 128.00 ft | 128.00 ft |
| Coordinates | 42.463436N / 71.296868W | 42.474609N / 71.285443W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on right |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 11/29
| Dimensions | 7011 x 150 ft (2137 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 97° | 127° |
| Physical elevation | 132.00 ft | 123.00 ft |
| Coordinates | 42.471824N / 71.300343W | 42.469436N / 71.274560W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | ILS/DME |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | MALSR |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |