Southwest Michigan Regional Airport (BEH)
Southwest Michigan Regional Airport (BEH)
BEH
Southwest Michigan Regional Airport (BEH)
Benton Harbor, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BEH |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-25-34.0871W/42-07-42.7084N -86.426135/42.128530 (Estimated) |
| Elevation | 649 ft / 197.82 m (Surveyed) |
| Land | 485 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NE of Benton Harbor, MI |
| Location | Berrien County, MI |
| Magnetic Variation | 04W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BEH (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 10/28
| Dimensions | 6005 x 100 ft (1830 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 627.00 ft | 649.00 ft |
| Coordinates | 42.127922N / 86.433834W | 42.127792N / 86.411698W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 14/32
| Dimensions | 3661 x 100 ft (1116 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 626.00 ft | 630.00 ft |
| Coordinates | 42.132665N / 86.433812W | 42.125970N / 86.423747W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| REIL | Yes | Yes |