Bethel Airport (BET)
Bethel Airport (BET)
BET
Bethel Airport (BET)
Bethel, AK
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BET |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
161-50-13.8000W/60-46-42.8000N -161.837167/60.778556 (Estimated) |
| Elevation | 128 ft / 39.01 m (Surveyed) |
| Land | 1056 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Bethel, AK |
| Location | Bethel County, AK |
| Magnetic Variation | 14E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Mc Grath |
| Region | AAL - Alaska |
| Boundary ARTCC | ZAN - Anchorage |
| Tie-in FSS | ENA - Kenai |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 800-478-3576 |
| FSS Toll Free | 1-866-864-1737 |
| NOTAMs Facility | BET (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 04/2005 |
| Federal Agreements | N |
Runway 01L/19R
| Dimensions | 6400 x 150 ft (1951 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 01L | 19R | |
|---|---|---|
| Alignment | 23° | 127° |
| Physical elevation | 127.00 ft | 102.00 ft |
| Coordinates | 60.771769N / 161.843503W | 60.787827N / 161.829249W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| RVR equipment | touchdown | touchdown |
| Approach light | MALSR | MALSR |
| REIL | Yes |
Runway 01R/19L
| Dimensions | 4000 x 75 ft (1219 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01R | 19L | |
|---|---|---|
| Alignment | 23° | 127° |
| Physical elevation | 122.00 ft | 117.00 ft |
| Coordinates | 60.771007N / 161.839917W | 60.781042N / 161.831006W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | No |
Runway 12/30
| Dimensions | 1858 x 75 ft (566 x 23 m) |
| Surface | GRVL-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 126.00 ft | 127.00 ft |
| Coordinates | 60.781316N / 161.847681W | 60.778150N / 161.839550W |
| Traffic pattern | Left | Left |