Boyne Mountain Airport (BFA)
Boyne Mountain Airport (BFA)
BFA
Boyne Mountain Airport (BFA)
Boyne Falls, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BFA |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-55-26.8100W/45-09-57.0295N -84.924114/45.165842 (Estimated) |
| Elevation | 719 ft / 219.15 m (Surveyed) |
| Land | 260 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles W of Boyne Falls, MI |
| Location | Charlevoix County, MI |
| Magnetic Variation | 06W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Lake Huron |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LAN (NOTAM-d service available) |
Runway 17/35
| Dimensions | 5187 x 60 ft (1581 x 18 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 703.00 ft | 719.00 ft |
| Coordinates | 45.172830N / 84.925986W | 45.158853N / 84.922242W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Poor Condition | Non-precision instrument , Poor Condition |
| REIL | Yes | Yes |