Terry County Airport (BFE)
Terry County Airport (BFE)
BFE
Terry County Airport (BFE)
Brownfield, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BFE |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
102-11-34.5000W/33-10-23.3000N -102.192917/33.173139 (Estimated) |
| Elevation | 3264 ft / 994.87 m (Surveyed) |
| Land | 320 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles E of Brownfield, TX |
| Location | Terry County, TX |
| Magnetic Variation | 09E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Albuquerque |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZFW - Fort Worth |
| Tie-in FSS | FTW - Fort Worth |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 817-541-3474 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FTW (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 02/20
| Dimensions | 5218 x 75 ft (1590 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 26° | 127° |
| Physical elevation | 3253.00 ft | 3264.00 ft |
| Coordinates | 33.165780N / 102.196959W | 33.178670N / 102.189490W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
Runway 13/31
| Dimensions | 2765 x 75 ft (843 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 3262.00 ft | 3250.00 ft |
| Coordinates | 33.177559N / 102.195549W | 33.172198N / 102.189149W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |