Western Nebraska Rgnl/william B. Heilig Fi Airport (BFF)
Western Nebraska Rgnl/william B. Heilig Fi Airport (BFF)
BFF
Western Nebraska Rgnl/william B. Heilig Fi Airport (BFF)
Scottsbluff, NE
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BFF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
103-35-44.3000W/41-52-26.5000N -103.595639/41.874028 (Estimated) |
| Elevation | 3967 ft / 1209.14 m (Surveyed) |
| Land | 1806 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Scottsbluff, NE |
| Location | Scotts Bluff County, NE |
| Magnetic Variation | 10E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cheyenne |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZDV - Denver |
| Tie-in FSS | OLU - Columbus |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BFF (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | II A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGRY |
Runway 05/23
| Dimensions | 8002 x 150 ft (2439 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 68° | 127° |
| Physical elevation | 3949.00 ft | 3967.00 ft |
| Coordinates | 41.869780N / 103.610639W | 41.877970N / 103.583385W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
Runway 12/30
| Dimensions | 8279 x 150 ft (2523 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 3962.00 ft | 3944.00 ft |
| Coordinates | 41.882285N / 103.604952W | 41.866057N / 103.583685W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | LOC/DME | ILS/DME |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | MALSR |
| REIL | No |