Meadows Field Airport (BFL)
Meadows Field Airport (BFL)
BFL
Meadows Field Airport (BFL)
Bakersfield, CA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BFL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
119-03-27.6000W/35-26-01.9000N -119.057667/35.433861 (Estimated) |
| Elevation | 510 ft / 155.45 m (Surveyed) |
| Land | 1357 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Bakersfield, CA |
| Location | Kern County, CA |
| Magnetic Variation | 14E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Los Angeles |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZLA - Los Angeles |
| Tie-in FSS | RIU - Rancho Murieta |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BFL (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPY3 |
Runway 12L/30R
| Dimensions | 10855 x 150 ft (3309 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 12L | 30R | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 510.00 ft | 474.00 ft |
| Coordinates | 35.446339N / 119.071271W | 35.425136N / 119.045650W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown, midfield, rollout | |
| Approach light | MALSR | |
| CL lights | No | Yes |
| TDZ lights | No | Yes |
Runway 12R/30L
| Dimensions | 7703 x 100 ft (2348 x 30 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 12R | 30L | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 488.00 ft | 464.00 ft |
| Coordinates | 35.438742N / 119.065628W | 35.423696N / 119.047450W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |