Mobile Downtown Airport (BFM)
Mobile Downtown Airport (BFM)
BFM
Mobile Downtown Airport (BFM)
Mobile, AL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BFM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-04-05.1000W/30-37-36.4000N -88.068083/30.626778 (Estimated) |
| Elevation | 26 ft / 7.92 m (Surveyed) |
| Land | 1616 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Mobile, AL |
| Location | Mobile County, AL |
| Magnetic Variation | 01W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New Orleans |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZHU - Houston |
| Tie-in FSS | ANB - Anniston |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BFM (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A U 01/1980 |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 14/32
| Dimensions | 9618 x 150 ft (2932 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 26.00 ft | 18.00 ft |
| Coordinates | 30.633079N / 88.079940W | 30.613198N / 88.059780W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes |
Runway 18/36
| Dimensions | 7800 x 150 ft (2377 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-F |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 25.00 ft | 25.00 ft |
| Coordinates | 30.641994N / 88.065917W | 30.620548N / 88.065903W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
Runway H1
| Dimensions | 60 x 60 ft (18 x 18 m) |
| Surface | CONC |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Physical elevation | 25.00 ft | 0.00 ft |
| Coordinates | 30.633806N / 88.076194W | 0.000000N / 0.000000W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway H2
| Dimensions | 60 x 60 ft (18 x 18 m) |
| Surface | CONC |
| H2 | ||
|---|---|---|
| Physical elevation | 25.00 ft | 0.00 ft |
| Coordinates | 30.634472N / 88.075167W | 0.000000N / 0.000000W |
| Traffic pattern | Left | Left |