Hutchinson County Airport (BGD)
Hutchinson County Airport (BGD)
BGD
Hutchinson County Airport (BGD)
Borger, TX
Latest photos of Hutchinson County Airport (BGD)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BGD |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
101-23-37.1884W/35-42-03.2175N -101.393663/35.700894 (Estimated) |
| Elevation | 3055 ft / 931.16 m (Surveyed) |
| Land | 370 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles N of Borger, TX |
| Location | Hutchinson County, TX |
| Magnetic Variation | 07E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Dallas-ft Worth |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZAB - Albuquerque |
| Tie-in FSS | FTW - Fort Worth |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 817-541-3474 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BGD (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 03/21
| Dimensions | 3898 x 100 ft (1188 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 40° | 127° |
| Physical elevation | 3035.00 ft | 3017.00 ft |
| Coordinates | 35.696025N / 101.398240W | 35.704242N / 101.389826W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 17/35
| Dimensions | 6300 x 100 ft (1920 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 2998.00 ft | 3055.00 ft |
| Coordinates | 35.710012N / 101.393736W | 35.692716N / 101.393134W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |