Decatur County Industrial Air Park Airport (BGE)
Decatur County Industrial Air Park Airport (BGE)
BGE
Decatur County Industrial Air Park Airport (BGE)
Bainbridge, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BGE |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-38-12.9401W/30-58-17.7531N -84.636928/30.971598 (Estimated) |
| Elevation | 141 ft / 42.98 m (Surveyed) |
| Land | 940 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles NW of Bainbridge, GA |
| Location | Decatur County, GA |
| Magnetic Variation | 04W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 09/27
| Dimensions | 5502 x 149 ft (1677 x 45 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 141.00 ft | 129.00 ft |
| Coordinates | 30.972818N / 84.643300W | 30.972893N / 84.625746W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR |
Runway 14/32
| Dimensions | 5003 x 100 ft (1525 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 135.00 ft | 134.00 ft |
| Coordinates | 30.975369N / 84.644856W | 30.965061N / 84.634289W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
- EXTENSIVE STUDENT PILOT TRNG ON AND INVOF ARPT.
- TFC PAT ALT 1000 FT AGL FOR NON-TURBINE ACFT; 1500 FT AGL FOR TURBINE ACFT.
- GLIDER ACTIVITY ON AND INVOF ARPT DURING DAYLIGHT HOURS SAT-SUN JUNE THRU AUGUST. GLIDER TRAINING AREA NORTH OF RY 09/27 CENTERLINE.
- GLIDER ACTIVITY ON & IN VICINITY OF AIRPORT JUN-AUG
- EXISTED PRIOR TO 1959.