Bangor International Airport (BGR)
Bangor International Airport (BGR)
BGR
Bangor International Airport (BGR)
Bangor, ME
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BGR |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
068-49-41.3000W/44-48-26.8000N -68.828139/44.807444 (Estimated) |
| Elevation | 192 ft / 58.52 m (Surveyed) |
| Land | 2079 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles W of Bangor, ME |
| Location | Penobscot County, ME |
| Magnetic Variation | 19W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Halifax |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BGR - Bangor |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BGR (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I E S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 15/33
| Dimensions | 11440 x 200 ft (3487 x 61 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 192.00 ft | 163.00 ft |
| Coordinates | 44.818371N / 68.843931W | 44.796504N / 68.812323W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | ILS/DME |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown, midfield | touchdown, midfield |
| Approach light | ALSF2 | MALSR |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | No |
Runway H1
| Dimensions | 100 x 100 ft (30 x 30 m) |
| Surface | CONC-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |