Hancock County-bar Harbor Airport (BHB)
Hancock County-bar Harbor Airport (BHB)
BHB
Hancock County-bar Harbor Airport (BHB)
Bar Harbor, ME
Latest photos of Hancock County-bar Harbor Airport (BHB)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BHB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
068-21-41.6350W/44-26-59.1680N -68.361565/44.449769 (Estimated) |
| Elevation | 83 ft / 25.30 m (Surveyed) |
| Land | 468 acres |
| From nearest city | 8 nautical miles NW of Bar Harbor, ME |
| Location | Hancock County, ME |
| Magnetic Variation | 19W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Halifax |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BGR - Bangor |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BHB (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 11/2005 |
| Federal Agreements | NGPRY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 5200 x 100 ft (1585 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 25° | 127° |
| Physical elevation | 69.00 ft | 69.00 ft |
| Coordinates | 44.443859N / 68.367302W | 44.456827N / 68.359012W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| Approach light | MALSF | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 17/35
| Dimensions | 3253 x 75 ft (992 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 79.00 ft | 43.00 ft |
| Coordinates | 44.452697N / 68.362175W | 44.445005N / 68.355867W |
| Gradient | 1.00 | 1.10 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
- GLIDER OPNS ON & INVOF ARPT.
- GRASS AREAS UNAVBL FOR AIRCRAFT OPERATIONS EXCEPT PPR 207-667-7329.
- GULLS & DEER ON & INVOF ARPT.
- DURG VFR CONDS WHEN WIND SPEED LESS THAN 5 KTS AS REPORTED BY AWOS OR UNICOM ALL ACFT USING RY 04/22 SHALL TKOF AND LAND ON RY 22.
- TAXIWAY BRAVO CLOSED TO ALL AIRCRAFT GREATER THAN 10,000 POUNDS.
- PPR FOR OVERWEIGHT LANDINGS CTC ARPT MGR 207-667-7329.
- PPR FOR OVERWEIGHT ACFT CTC ARPT MGR 207-667-7329.
- EXISTED PRIOR TO 1959.