Block Island State Airport (BID)
Block Island State Airport (BID)
BID
Block Island State Airport (BID)
Block Island, RI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BID |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
071-34-40.2000W/41-10-05.2000N -71.577833/41.168111 (Estimated) |
| Elevation | 108 ft / 32.92 m (Surveyed) |
| Land | 136 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles W of Block Island, RI |
| Location | Washington County, RI |
| Magnetic Variation | 15W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BDR - Bridgeport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BID (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 10/28
| Dimensions | 2502 x 100 ft (763 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 84° | 127° |
| Physical elevation | 108.00 ft | 101.00 ft |
| Coordinates | 41.167746N / 71.582358W | 41.168490N / 71.573324W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
- OBSTRUCTIONS LGTD TOWERS 1 MILE NE OF ARPT 1/2 MILE APART.
- DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT.
- ARPT PARKING & SAFETY BRIEF AVBL ON LANDING 122.85 MHZ OR CALL 401-466-5511.
- RY CONDS MAY NOT BE MONITORED OR REPORTED WHEN ARPT IS UNATNDD; CALL AMGR 401-466-5511.
- OVERNIGHT PARKING FEE.
- EXISTED PRIOR TO 1959.